דף הבית
חוק עידוד השקעות הון
הטבות מס לבתי מלון

הטבות מס לבתי מלון

חוק עידוד השקעות הון

חוק עידוד השקעות הון נחקק בשנת 1959, במטרה לעודד יזמים להקים מפעלים אשר יפתחו את כושר הייצור בארץ עם דגש על הפריפריה, שיפור מאזן הייבוא ייצוא וקליטת עליה תוך פיזור העבודה והאוכלוסייה. מטרות אלו נכונות ומפורטות במסגרת החוק, לאחר שעברו התאמות במהלך השנים.
השימוש במתן הטבות מס כאמצעי לעידוד פעילויות מסוגים שונים, יצירת מקומות תעסוקה, שיפור יתרות מטבע החוץ. באמצעות מתן הטבות המס המפורטות במסגרת חוק עידוד השקעות הון ניתן, בין היתר, סיוע לישובים בקליטת מפעלים ובתי מלון, ובכך יוצר מקומות תעסוקה במשק תוך מתן דגש על הפריפריה.

רו"ח דוד נחמני מייסד המשרד הינו בוגר מחלקת חוק עידוד השקעות הון ברשות המסים, בעל ניסיון וידע רב בתחום, היה שותף להחלטות מיסוי רבות כממונה במחלקת חוק עידוד השקעות הון והחל משנת 2011 כמייצג. במסגרת תפקידו שותף להחלטות רבות פורצות דרך וחדשניות בתחום לרבות בתחומים כמו פיתוח תוכנה, קבלני משנה, מפעל תעשייתי, בתי מלון ועוד.

הטבות המס לבתי מלון

מתקן תיירות ללינה (להלן: "בית מלון") העומד בקריטריונים המפורטים בחוק לעידוד השקעות הון זכאי להטבות, כדלקמן:

מסלול המענקים – לבית מלון באיזור פיתוח א' בלבד – במסלול זה מקבל בית המלון מענק יחסי לגובה ההשקעה החדשה בבית המלון – בדרך כלל, 20% מההשקעה החדשה. מסלול זה מטופל על ידי מנהלת מרכז ההשקעות של משרד התיירות, בשונה ממפעלים תעשייתיים הכפופים למשרד התמ"ת. בהמשך לכך, יצוין כי מפת איזורי הפיתוח ביחס לבתי מלון אינה זהה למפת איזורי הפיתוח ביחס למפעלים תעשייתיים. קבלת המענק נעשית בפנייה למנהלת מרכז ההשקעות במשרד התיירות.

מסלול הטבות המס – במסלול זה זכאים בית מלון באיזור פיתוח א' (כיום כלל הארץ למעט הרצליה ותל אביב) לפטור ממס חברות (דחיית מס) למשך תקופה של 10 שנים, ולשיעור מס מופחת  על דיבידנד מההכנסה המוטבת – 20% (במקום 30%). בית מלון באיזור אחר זכאי לפטור ממס חברות (דחיית מס) למשך תקופה של שנתיים, ובנוסף לדיבידנד בשיעור מס מופחת למשך תקופה של שבע שנים. יצוין, כי בעת חלוקת הדיבידנד, תהא החברה המחלקת חייבת במס חברות.
הטבת המס ניתנת ביחס להכנסות מהפעלת המלון בלבד.

בתי מלון באיזור פיתוח א' זכאים לבחור בין שני המסלולים דלעיל.

מהו בית מלון הזכאי להטבות

בית מלון מוגדר בחוק לעידוד השקעות הון כמבנה הכולל 11 חדרים או יותר ומספק שירותי לינה לאורחים מזדמנים בתוספת שירותים נלווים. בכדי לקבל את ההטבות נדרש ששיעור התיירים המתארחים בבית המלון יהיה 25% לפחות, ובנוסף נדרשת השקעה בבית המלון שגובהה עולה על הסכום המפורט בחוק.
כאשר מדובר בבית מלון קיים, נדרש כי ההשקעה תכלול בנייה של חדרים נוספים.

ניתן לקבל את הטבות המס ב"מסלול הירוק" (דרישת ההטבות במסגרת הדוח השנתי) או על ידי פנייה לקבלת רולינג ממחלקת חוק עידוד השקעות הון ברשות המסים. במסגרת הרולינג מאשרת המחלקה את זכאות החברה ובעלי מניותיה להטבות מס לתקופת של עשר שנים (איזור פיתוח א') או שבע שנים (איזור אחר).

במקרים מסוימים, יישום דווקני של הוראות החוק יכול להוביל לכך שבתי מלון אשר החוק נועד לעודד במהותו לא יקבלו את ההטבות. כך לדוגמא, במקרה בו חברה אחת בנתה את בית המלון, וחברה אחת שוכרת ממנה את בית המלון ומתפעלת אותו.

 חברה רגילה - שנת 2018חברה מוטבת - אזור רגילחברה מוטבת - אזור פיתוח א'
מס חברות23%0% (דחיית מס) - למשך שנתיים0% (דחיית מס)
מס דיבידנד30%20%20%
פחתרגילמואץמואץ
תקופת ההטבותאיןשבע שניםעשר שנים

נשמח לעמוד לרשותך בפרטים נוספים, באמצעות רו"ח דוד נחמני – 03-7737070

מלא פרטיך וניצור עמך קשר בהקדם!

© כל הזכויות שמורות לישועה נחמני - ייעוץ מס והשקעות
אין לראות במפורט לעיל כהמלצה כלשהי ו/או כתחליף לייעוץ מקצועי.
Call Now Button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות