מס יסף

מס יסף

מס יסף הינו מס נוסף בשיעור של 2% החל על כלל הכנסתו החייבת של יחיד העולה על 800,000 ש"ח, וזאת החל משנת 2013  (בשנת 2015 התקרה עומדת על סך של 810,720 ש"ח). מס היסף לא יחול על הכנסות אינפלציוניות ושבח ממכירת דירת מגורים (בנסיבות מסוימות). האמור בהתאם להוראות סעיף 121ב לפקודה.

ביום 8/3/15 פרסמה רשות המסים הוראת ביצוע 9/15 המפרטת את עמדתה בנוגע ליישום סוגיות הקשורות למס היסף.

אנו סבורים כי במקרים מסוימים, ניתן לבחון דרכים נוספות לגיטימיות ליישום סעיף 121ב לפקודה, כך שחבות המס תחושב באופן שיטיב עמכם.
 
פריסת רווח הון
רשות המסים מבהירה, כי לעמדתה, פריסה של רווח הון ושבח הינה "פריסה טכנית", כך שיחול מס יסף גם על הכנסה מרווח הון ושבח שנפרסו.

נקודות להתייחסות:
- מה משמעות פריסת רווח ההון והשבח? מדוע איפשר המחוקק פריסתן? האם יש סיבה מהותית להבחין בין מענק פרישה שנפרס ובין רווח הון שנפרס? בצריך עיון, אם ניתן ליישם הסעיף בדרך לגיטימית נוספות מהדרך בה מיישמת אותו רשות המסים ביחס לאמור.
- פריסה של נכס שנתקבל בירושה


פריסת הכנסה וייחוסה לפי סעיף 8(ג) לפקודה - לרבות, מענק פרישה

ככלל, שכיר ממוסה על בסיס מזומן, עם קבלת ההכנסה החייבת בפועל. רשות המסים מבהירה כי ניתן ליישם את סעיף 8(ג) לפקודה, ולפרוס/ליחס הכנסות מסוג מסוים שנתקבלו בשנת המס לשנות מס אחרות.
לדוגמא, הפרשי שכר, דמי פידיון חופשה, מענק פרישה או מוות ו/או סכום המתקבל עקב היוון קצבה.
כמפורט בהוראת הביצוע:
"בחישוב ההכנסה החייבת לעניין המס הנוסף, יחולו הוראות סעיף 8(ג) לפקודה. סעיף 8(ג) לפקודה מתיר לפרוס הכנסות מסוימות על פני מספר שנים כמפורט בסעיף"

נקודות להתייחסות:
- נהוג ליישם את סעיף 8(ג) לפקודה ביחס למענק פרישה, כמפורט לעיל ניתן ליישמו גם ביחס להפרשי שכר, לדוגמא, שכר עבודה ששולם עקב תביעה בגין שנות מס קודמות
- האם ומתי ניתן ליישם הסעיף ביחס להכנסות פירותיות שלא ממשכורת?
- דיווח על בסיס צבירה/מזומן - האם ומתי ניתן לדווח על הכנסות מסוימות על בסיס צבירה?


הכנסות החייבות בשיעור מס מוגבל או בשיעור מס סופי
סעיף 121ב(ג) לפקודה קובע כי הוראות סעיף 121ב לפקודה יחולו על אף כל חיקוק. רשות המסים מבהירה כי בהתאם לכך הכנסות החייבות בשיעור מס מוגבל כפופות למס יסף.

נקודות להתייחסות:
- האם הסעיף יחול על הכנסות ששיעור המס ביחס אליהן נקבע בהסדר מס/החלטת מיסוי (רולינג) של רשות המסים?
- האם הסעיף יחול גם ביחס להכנסה של תושב חוץ לגביה נקבע שיעור מס באמנת המס?


חישוב זיכוי בגין מס ששולם בחו"ל כנגד מס יסף
קיימות מספר אפשרויות לאופן חישוב הזיכוי. במסגרת סעיף 121ב לפקודה לא ניתנה התייחסות ספציפית לסוגיה זו. רשות המסים מבהירה כיצד יש לערוך החישוב, וזאת על ידי "חישוב פרופורציוני", כדלקמן:
1. חישוב סך ההכנסות החייבות במס יסף.
2. חישוב מס היסף על סך ההכנסות החייבות במס יסף.
3. חישוב שיעור מס היסף.
4. חישוב תקרת הזיכוי  - שיעור מס היסף * ההכנסה החייבת במס היסף בתוספת שיעור המס החל על ההכנסה האמורה בישראל


נקודות להתייחסות:
- במקרים מסוימים ניתן לחשב את הזיכוי בדרך לגיטימית שונה מהאמור כך שחבות המס בישראל תהא נמוכה יותר

חישוב נפרד/מאוחד

רשות המסים מבהירה כי אם נערך לבני הזוג חישוב נפרד על ההכנסות, גם מס היסף יחושב על הכנסתו החייבת במס של כל אחד מבני הזוג בנפרד. קרי, התקרה תינתן לכל אחד מבני הזוג.
ביחס להכנסה חייבת שאין זכאות בגינה לחישוב נפרד, לדוגמא, הכנסה מריבית בבנק, תיוחס לבן הזוג שהכנסתו החייבת מיגיעה אישית גבוהה יותר, ולא תפוצל בין בני הזוג.

נקודות להתייחסות:
- סעיף 66(ב) לפקודה המאפשר חישוב נפרד ביחס להכנסות שאינן מיגיעה אישית ביחס להכנסה מלפני הנישואין ורכוש שהתקבל בירושה לאחר הנישואין
- פיצול שבח מקרקעין בין בני הזוג במקרים המתאימים

מס על הכנסות גבוהות (מס יסף) - הוראת ביצוע 9/15

התקשר 03-7737070

​או השאר פרטיך וניצור עמך קשר בהקדם!