חוק עידוד השקעות הון

חוק עידוד השקעות הון

רו"ח דוד נחמני מייסד המשרד הינו בוגר מחלקת חוק עידוד השקעות הון ברשות המסים, בעל ניסיון וידע רב בתחום, והיה שותף למתן החלטות מיסוי רבות, כמפקח במחלקת חוק עידוד השקעות הון, ולאחר פרישתו מרשות המסים כמייצג, לרבות ביחס לסוגיות המורכבות הרבות העולות מהחוק - פיתוח תוכנה, מפעל תעשייתי, קבלני משנה וכיוצא בזה.

תכלית החוק לעידוד השקעות הון

חוק עידוד השקעות הון נחקק בשנת 1959, במטרה לעודד יזמים להקים מפעלים אשר יפתחו את כושר הייצור בארץ עם דגש על הפריפריה, שיפור מאזן הייבוא ייצוא וקליטת עליה תוך פיזור העבודה והאוכלוסייה. מטרות אלו נכונות ומפורטות במסגרת החוק, לאחר שעברו התאמות במהלך השנים.
השימוש במתן הטבות מס כאמצעי לעידוד פעילויות מסוגים שונים, יצירת מקומות תעסוקה, שיפור יתרות מטבע החוץ - לדוגמא, בהונגריה ניתנות הטבות מס לתעשיית הסרטים, בטורקיה ניתנות הטבות מס לתעשיית הרכב וכדומה.באמצעות מתן הטבות המס המפורטות במסגרת חוק עידוד השקעות הון ניתן, בין היתר, סיוע לישובים בקליטת מפעלים ובתי מלון, ובכך יוצר מקומות תעסוקה במשק תוך מתן דגש על הפריפריה.


מי זכאי להטבות המס?

- בתי מלון אשר מספר הלינות של תושבי חוץ עולה בהם על רבע מסך הלינות במלון.
- חברות יצרניות אשר מוכרות את תוצרתן בישראל ובעולם.
- חברות תוכנה אשר מעניקות ללקוחות זכות שימוש בתוכנה.
- חברות אשר מפתחות תוכנה לתושבי חוץ – בישראל ישנם הרבה מאוד מרכזי פיתוח של ענקיות תוכנה, בין השאר כתוצאה מההטבות לחברות.
- חברות המוכרות רכיב אשר משתלב במוצר אחר והמוצר האחר נמכר לחו"ל בתוספת תנאים נוספים של מחזור מכירות ועוד (יצוא עקיף).
- בניינים להשכרה - בניינים אשר מכילים דירות להשכרה לתקופה של מינימום חמש שנים.

החל משנת 2017 התווסף לחוק לעידוד השקעות הון מסלול הטבות נוסף לחברה בעלת מפעל טכנולוגי מועדף - להרחבה בעניין לחץ כאן.

 

מהם מסלולי הטבות המס לפי חוק עידוד השקעות הון?

במסגרת החוק, על תיקוניו במהלך השונים, קיימים מסלולים שונים למפעלים וליזמים:

- הטבות מס לחברה מועדפת – חברה מועדפת הינה חברה אשר בבעלותה מפעל תעשייתי ולפחות חלק מהכנסותיה נובע מייצוא או ייצוא עקיף. חברה מועדפת באיזור פיתוח א' תשלם מס חברות בשיעור של 9% ובשאר חלקי הארץ בשיעור של 16% על הכנסה מועדפת, ביחס למס חברות רגיל העומד כיום על 26.5%. בנוסף, ישלמו בעלי המניות מס בשיעור של 20% (לעומת 25%-30%), על דיבידנד שמחולק מרווחי החברה המועדפת לאחר תשלום מס החברות.

- הטבות מס לחברה מוטבת – חברה מוטבת, בעיקר בתי מלון, אטרקציות תיירותיות ומפעלים מוטבים אשר בחרו להישאר במסלול של מפעל מוטב, ולא לעבור למסלול של מפעל מועדף (עד לשנת 2011 המסלול היחיד האפשרי לחברות שהיו מעוניינות בהטבת מס בלבד. במהלך תיקון 68 ניתנה אפשרות לחברות לעבור מסלול ההטבות של מפעל מוטב למסלול ההטבות של מפעל מועדף), תקבל פטור של שנתיים במרכז הארץ ופטור של 10 שנים באזור פיתוח א'  - פטור זה מותנה באי חלוקת דיבידנד לבעלי המניות. כלומר, בעת חלוקת הדיבידנד מההכנסה המוטבת לבעלי המניות ישולם גם מס חברות ברמת החברה.

- הטבות מס לחברה בעלת מפעל מאושר – מפעל מאושר (יכול להיות גם מפעל מוטב או מפעל בחברה מועדפת), עשוי לקבל מענק מהמדינה בשיעור של 20% מסך השקעתו. 

בניין להשכרה - אדם או חברה המקימים בניין להשכרה ומשכירים אותו לדיירים במגבלות שנקבעו בחוק, ובנוהל מרכז ההשקעות ייהנו משיעורי מס מופחתים של 20% ליחיד, 18% לחברת משקיעי חוץ ו- 11% לחברה. שיעור המס על דיבידנד יעמוד על 20%. 

הטבה נוספת הניתנת למפעלים ולבניין להשכרה הינה פחת מואץ.

במהלך השנים ניתנו הטבות שונות על פי החוק כמו מענקים למבני תעשיה, הטבות למלווים, פטור מהכנסות לתקופה מוגבלת ועוד. כיום עיקר הטבות המס הן שיעור מס מופחת על ההכנסה המשולם במועד הפקת הרווח (מפעל מועדף ובניין להשכרה), בעבר הטבות המס היו פטור מלא עד למועד חלוקת דיבידנד – דבר שהוביל לבעיות בפרשנות החוק בין רשות המיסים לחברות הנישומות.
ההטבות הניתנות בחוק משמעותיות מאוד לחברות, ולא פעם חברה מעתיקה את מפעלה מאזור אחד לאחר, בעקבות ההטבות. כך לדוגמא, אזורי תעשיה הקרובים למרכז הארץ כמו יוקנעם והר חוצבים בירושלים זוכים לביקוש מוגבר.

 

חוק עידוד השקעות הון - הטבות מס

 בתי מלון
התקשר 03-7737070

​או השאר פרטיך וניצור עמך קשר בהקדם!